Ege’de 1950’ler rüzgârı esiyor

Aydın Hasan – Son iki yıl içinde Türkiye ile Yunanistan arasında temas trafiği arttı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl 7 Aralık’ta Yunanistan’ın başkenti Atina’ya ziyarette bulunmuştu. Mayıs ayında da Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in ziyareti bekleniyor.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar ve Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Konstantinos Fragkogiannis, iki ülke arasında Pozitif Gündem kapsamındaki Ortak Eylem Planı’nın altıncı tur görüşmeleri için cuma günü İstanbul’da bir araya geldi. Toplantıda, Pozitif Gündem listesinde yer alan ticaret, ulaştırma, eğitim, teknoloji,  sağlık ve beşeri ilişkiler gibi alanlarındaki muhtelif başlıklar ayrıntılı bir şekilde gözden geçirildi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ise Yunan mevkidaşı Yorgos Yerapetritis ile İngiltere’nin başkenti Londra’da cumartesi günü bir araya geldi. Görüşmenin en önemli maddesini, Miçotakis’in Ankara ziyaretinin hazırlıkları oluşturdu.

Askerler arası diyalog

Görüşmelerde, Kıbrıs ve Ege’deki sorunlar gibi anlaşmazlıkların çözümündeki güçlüklere rağmen pozitif gündeme dayalı diyalog ile gerginliklerin azaltılması ve iş birliği alanlarının genişletilmesi hedefleniyor. Siyasetçiler ve diplomatlar arasındaki temasların yanı sıra askerler arasında güven artırıcı önlemler çerçevesindeki ziyaret trafiği de bu yıl itibari ile hızlandı. Türkiye ile Yunanistan askeri heyetleri arasında yeni tur Güven Artırıcı Önlemler Toplantısı’nın sonuncusu 22 Nisan’da Atina’da yapıldı. İki taraf, 2024 yılı boyunca daha önce mutabık kalınan güven artırıcı önlemleri yeniden değerlendirerek 2025 yılı uygulama planını ele aldı.

Yedişer ziyaret

Türkiye ile Yunanistan arasındaki güven artırıcı önlemler faaliyetleri 2024 yılında 16 maddeden oluştu. 15 ve 16. maddeler; NATO tatbikatlarında çakışma yaşanmaması için tarihlerin koordine edilmesi ve 2025 yılı tatbikat listelerinin karşılıklı olarak iletilmesi hükümlerinden oluştu.

14 maddede ise karşılıklı ziyaret programları yer aldı. Buna göre askeri nitelikli karşılıklı yedişer ziyaret yapılacak. Programda yer alan ilk iki ziyaret bu ay içinde yapıldı. Trakya’daki sınır birlik komutanlarının karşılıklı ziyaretleri kapsamında; Yunanistan 3. Mekanize Piyade Tugay komutanı tarafından 16-17 Nisan’da Edirne’deki 54. Mekanize Piyade Tugayı’na ziyaret gerçekleştirdi. 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Erhan Akgül ve beraberindeki askerî heyet ile Türkiye’nin Atina Askerî Ataşesi Topçu Albay Ali Aktemur, 18-19 Nisan 2024 tarihlerinde Yunanistan 31 Mekanize Piyade Tugay Komutanlığını (Ferecik) ziyaret etti.

Kürek ve basketbol müsabakaları

Bu yıl içinde yaşama geçirilecek askeri nitelikteki karşılıklı yapılacak ziyaretleri içeren faaliyet planı şöyle:

■ Milli Savunma Üniversitesi’nden bir heyet, Yunan Milli Savunma Koleji’ni ziyaret edecek.
■ Türk Donanma Komutanı, Yunan Donanma Komutanı’nı ziyaret edecek.
■ Yunan Deniz Kuvvetleri’nden bir he-yet, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı karargâhına ziyarette bulunacak.
■ Birinci Ordu Komutanı (İstanbul), Yunan Birinci Ordu Komutanı’nı (Larisa) ziyaret edecek.
■ Yunan Kara Kuvvetleri’nden bir heyet, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nı ziyaret edecek.
■ İki ülkenin Deniz Harp Okulları arasında karma kürek yarışması Türkiye’de düzenlenecek.
■ Harp okulları arasında Türkiye’de basketbol branşında spor müsabakaları düzenlenecek.
■ Türk Hava Kuvvetleri’nden bir heyet, Yunan Hava Kuvvetleri Komutanlığı karargâhını ziyaret edecek.
■ Harp okulları arasında Yunanistan’da voleybol branşında spor müsabakaları düzenlenecek.
■ Yunan Taktik Hava Kuvveti Komutanı (Larissa), Muharip Hava Kuvveti Komutanı’nı (Eskişehir) ziyaret edecek.
■ Yunanca dil eğitimine personelin katılımı sağlanacak.
■ Türkçe dil eğitimine personelin katılımı sağlanacak

İlişkilerde bahar dönemi

1950’li yılların ilk beş yıllık döneminde Türkiye ile Yunanistan arasında NATO üyeliği ve Balkan Paktı Anlaşması’nın da etkisiyle güçlü bir bahar havası esmişti. 1952 yılında Yunanistan Kralı Pavlos, Kraliçe Frideriki ile birlikte Ankara’ya ziyarette bulundu. Aynı yıl Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Atina ve Batı Trakya bölgesini ziyaret etti. Başbakan Adnan Menderes; 1952, 1953 ve 1954 yıllarında Yunanistan’a ziyarette bulundu. Yunanistan Başbakanı Mareşal Papagos da, 1953’te Türkiye’yi ziyaret etti. Aynı dönemde iki ülke silahlı kuvvetleri arasında da yoğun bir temas trafiği yaşandı. Bu dönemde Yunanistan’dan Türkiye’ye dokuz askeri heyetin ziyaretleri oldu. Türkiye’den de Yunanistan’a yedi askeri heyet gitti.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x